Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vrubozubec paví-Astronautus ocellatus
Chov:
Vyžaduje vetší akvárium,na 1 rybu počitejte cca 120-150 L,nádrž s členitým dnem a z pevnýma dekoracema.Vrubozubci často stěhujou.Mě se osvědčilo chování v ,,Triu'',to je 2 samičky a 1 samec.Když se třou,pokaždé se vytře jiná samička a jikry v ní nezatvrdnou.
Odchov:Třecí páry mám v 250 L akvaríích,o potomstvo se starají oba rodiče.Potěr krmím Artémií,Mikrama a pak sušenou stravou.
Tření:Ryby se vytírají na kus břidlice nebo na jiný plochý kamen.
Pohlaví:Jde podle mě poznat velice jednoduše.Samička je menši stavbou těla,má kulatější břicho,prsní a řitní ploutve kratší,samec je větši,barevnějši,celková stavba těla je užší než samičky.Taky to jde poznat při tření.Samička ma kladélko (pohlavní papilu) do tvaru válačku přispůsobenou ke kladení jiker,samec má papilu do špičky.
Krmení:Větši část potravy,skoro 80 % tvoři masitá (živočišná) strava.Zbylé procenta jsou vitamíny,zelenina,rostlinná strava a ruzné tabletky.
Velikost:do 30 centimetrů.

Akara hnědá-
Cleithracara maronii
Chov:
Jedna z nejmírnějších Cichlid vhodných i do rostlinných a společenských akvárií.Jako jeďiná nepoškozuje rostliny a není nebezpečná ani menším rybkám.Postačí jim i menší akvárium,něco kolem 100 litrů.Můžeme chovat jak ve skupinách,nebo v párech ale taky i jednotlivě.
Odchov:Akary kladou jikry většinou na kámen nebo list rostliny.Jiker bývá něco málo kolem 150-200kusů.Rodiče o jikry i potěr pečují.
Tření:Nejčastěji se vytírají do kokosově skořápky,květináče,list rostliny nebo kámen.
Pohlaví:Jde docela těžce poznat.Říka se,že samec má protažene všechny ploutve narozdíl od samice.Podle mě to jde rozeznat dobře při tření.
Krmení:V potravě nejsou vybíravé.Příjmou jakékoliv krmení.Ať už mražené,živé nebo suché.
Velikost:10 centimetrů,vyjímečně 15 centimetrů.

Kančík přičnopruhý-
Archocentrus nigrofasciatus
Chov:
Postačí i menší akvárium kolem 100 litrů.Ryby chováme v párech nebo ve skupině několika kusů.Z mé osobní skušenosti mužu říct,že je silně teritorialní a z moc druhy ryb se nesnese.Ničí rostliny.Akvárium by mělo být členité,aby si každá ryba vybrala své teritorium.V akváriu by neměly chybět kořeny a kameny.Dno volíme libovolné.
Odchov:Samice klade jikry na předem očištěný předmět.Většinou kámen nebo květináč.Ojeďinělě kořen.Jiker bývá kolem 400 kusů.Rodiče se o potěr starají.Potěr krmíme Artémií a pak suchým krmením.
Tření:Ryby se vytírají na kámen,kořen,do jeskyněk a někdy i na kořen.
Pohlaví:Samec je větší oproti samici.V době tření má uplně černou barvu těla.Samička je menší,do 10 cm.Samec pak ojedinělě 15 cm.
Krmení:V potravě nejsou vybíravé.Přijímají jakou koliv potravu.
Velikost:10,maximimálně 15 centimetrů.

Skalára amazonská-
Pterophyllum scalare
Chov:
Vyžadují vyšší akvárium,výška nejméně 50 cm.Chováme v párech,jednotlivě něbo ve skupinách.Akvárium by mělo bý hustě zarostlé vyššíma rostlinama.Vyborně se k tomu hodi Šípatkovce (Echinodorusy) a větší Valisnérie.Neměly by chybět volné plochy na plavání.
Odchov:Jikry odlovíme do rozplávací nádrže,při teplotě 28°C se jikry líhnou za 36 až 48 hodin.Až potěr ztráví žloutkový váček,začínáme ho krmít Artemíí a Mikrama.Dále můžeme krmit jemnou prachovou sušenou stravou.Potěr roste velice nerovnoměrně.
Tření:Pár se vytírá na předem očištěný předmět.Větsinou na list rostlin.
Jiker bývá až 1000 kusů,u mě je to tak 400-500 kusů.Pár se o jikry i o potěr stará,pokud jikry neodlovíme a neodchováváme zlvášť. 
Pohlaví:Jde poznat při tření.Samec má pohlavní papilu do špičky,zatímco kladélko samičky je rovné a je více takové kulatější.Někdy mívají starší samci na hlavě tukový hrbol.
Krmení:Ryby nejsou vybíravé,ale preferují živočišnou stravu.
Velikost:Samice do 10 cm,samec maximálně 17 cm.
Zajímavý článek a fotky jsou na
http://www.volny.cz/akva_cz/skal.htm  a na http://peterm.minet.sk/skalar.htm