Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jelikož mají rostliny působit dekorativně,a jednak tvořit životně důležitou součást vodního světa v akváriu,měli byste pro jejich výběr a vysazování znát a uplatnit několik základních pravidel,zkušeností a rad.

Základní pravidla pro výběr rostlin:

Živé společenství:
Aby se rostliny i ryby cítily stejně dobře,musíme dodržovat tyto zásady:
-Všechny druhy roslin musí mít zhruba stejné nároky na složení vody,teplotu a intenzitu světla.
-Životní potřeby rostlin se musí shodovat s potřebami ryb.
Velikost nádrže:Informujte se o tom,jak moc rostliny vyrostou.Rostliny,které musíte neustále zastřihovat,abyste je ,,přízpusobily`` velikosti akvária,vám mnoho radosti nepřinesou.Rostliny se rozvinou do své plné krásy a budou plnit své detoxikační a okysličovací poslání jen tehdy,budou-li moci růst bez rušivých zásahů,aniž by museli ustavičně tvořit nové kořeny nebo si léčit poranění.Například rostliny s olistěnými lodyhami,jsou-li v intervalu několika týdnů zastřihovány a nově vysazovány,postupně slábnou,až nakonec uhynou.Proto platí:
-Do plochých akvárií se nehodí vysoké rostliny,jako je Cabomba,vysoké druhy rodu Hygrophila nebo Heteranthera zosterifolia.
-Do malých akvárií malé výšky do 40 cm nevysazujeme velké rostliny,jako je Echinodorus cordifolius-Šípatkovec srdčitý.
-Naproti tomu do velkých akvárií by neměly být vysazovány příliě malé rostliny.
Složení:Velkolisté rostliny se dobře vyjímají vedle rostlin s jemnými,čárkovitými listy,světle zelené rostliny v sousedství tmavě zelených nebo červenolistých rostlin a rostliny s listovou růžicí dobře vyniknou v kombinaci s rostlinami s nápadnou lodyhou.
Do akvária nejsou vhodné:Pokojové rostliny,které se údajně dají použít jako akvarijní rostliny,například Bromélie nebo Palmy.Tyto rostliny sice po nějakou dobu ve vodě vegetují,nic však akvarijnímu prostředí nepřinášejí a nakonec stejně uhynou.Odumírající rostliny jsou nebezpečným zdrojem nákaz!.


Rady pro nově založená akvária:

Osvedčilo se osazovat nové akvárium pro začátek jen nenáročnými rostlinami.Náročné rostliny potřebují často delší dobu,než se aklimatizují a začnou růst.Během této doby však nepřispívají ke zlepšení vody,a proto může dojít k přemnožení řas.Jestliže se povlaky řas nad míru rozšíří,citlivé rostliny uhynou.Naproti tomu rychle rostoucí a nenáročné druhy rostlin,např. Zákucelky-Ludwigie nebo Šípatky,narostou tak rychle,že řasám nedají žádnou šanci.Jakmile se akvárium po někilika měsících ,,zajede`` a rostliny i ryby jsou zdravé,můžeme postupně vyměňovat nenáročné rostliny za náročné,jako jsou Cabomby a další.
Kryptokorynám se ve zbrusu nově založených nádržích často vubec nedaří.
Prevence proti řasám:Jako prevenci proti řasám byste měli do nově založených nádrží okamžitě vysadit ryby,které požírají řasy,a nějaký čas nekrmit.Jinak porostou řasy rychleji než rostliny.Nejlépe pracují Parmička černopruhá-Crossocheilus saimensis a Krunýřovec modrý-Ancistrus dolichopterus.Dobrými likvidátory řas jsou i mnozí další krunýřovcovití z rodu Otocinclus,Panaque,Hypostomus,Rineloricaria a Farlowella a Živorodky z čeledi Poecilidae.

Péče o rostliny před vysazením:

Nově zakoupené rostliny se musí před vysazením očistit.Nejprve ponořte rostliny i s košíčkem ve kterém jsou uloženy do odstáté vody.Aby nezaschly,přikryjte je papírem.Papír nasákne vodu a udržuje části rostlin,které ční z vody,vlhké.Každá rostlina se musí vyjmout z košíčku a zvlášť očistit.
-Rostlinky v košíčcích výjměte co nejopatrněji,aby se kořeny nepoškodily.Někdy je košíček lepší rozstříhnout napůl a vatu kolem kořínků opatrně otrhat.
-Z kořenového balu rostlin opatrně vymyjte skelnou vatu nebo minerální vatu.
Listy a stonky:Zastřihněte suché,rozmačkané a ulomené části rostlin a také roztřepené nebo zahnědlé listy.
Kořeny:Odstřihněte všechny odumřelé kořeny.Mrtvé kořeny jsou hnědé a povadlé,zdravé jsou světlé a pevné.
Vajíčka vodních plžů:Na mnohých rostlinách z obchodu a téměř na všech rostlinách ve starším akváriu ulpívá trocha vajíček nebo mláďat vodních plžů.
-Plži jsou ve společenském akváriu užiteční,protože požírají zbytky potravy ze dna.

Dno-Substrát:

Pro kvalitu vody je důležité,aby dno nádrže neobsahovalo vápno.
Vhodné dno:Doporučuje se křemičitý písek o velikosti zrn 2 až 5 mm.
Nevhodné dno:Příliš jemnozrný písek má velkou hustotu a špatně se promývá.Proto se v něm vytvářejí hnilobné plyny.Naopak do meziprostor příliš hrubozrného písku napadá nadměrné množství detritu,takže se dno zabahňuje.Při vytápění dna pak v takových případech dochází k tepelnému spádu.
Barva dna:Písek by měl být hnědý nebo barevný.Světle šedý písek silně odráží světlo,a to ryby ruší.Pojmem barevný písem se myslí dno,které je bud černo-hnědé nebo podobné.Nikoliv červené a modré kamínky.
Zásobní hnojivo:Pro optimální růst rostlin je zapotřebí vložit pod písek zásobní hnojivo,obsahující železo,které je dostání v akvaristických obchodech.Dodržujte návod k použití.Toto zásobní hnojivo je nezbytné,protože rostliny při dobrém osvětlení rychle rostou a potřebují spoustu živin.
-Dno vysypte pískem stupňovitě,zepředu dozadu do výšky.Ve velkých nádržích se tak vytvoří terasy.Na poslední a největší terasu umístěte rostliny,které potřebují nejvíce světla.

Tipy na dekorace v akváriu:

O dekoračních materiálech a jejich použití v akváriu najdete bohaté informace v běžné akvaristické literatůře.
Kameny:jako např. čedič,žula,láva,břidlice atd. nesmí obsahovat vápenec!S rostlinami výborně kontrastují hnědé kameny.
Zbytky dřev z rašelinišť:K dostání občas i v akvaristických prodejnách.Takovéto dřevo v akváriu nehnije,musí se před vložením do nádrže pečlivě očistit.Kořeny se doporučuje nějaký čas máčet ve vodě,jednak že se vyluhují barviva a nasaje vodu,potom neplave v akváriu.
Úkryty a skuliny pro tření:Mohou ryby najít mezi kořeny,pod kameny tvořící jeskyňky nebo ve vyvařených skořápkách kokosových ořechů.
Terasy:Člení akvárium opticky.Terasy se dají vytvořit z kamenů,kořenů a podobných.